1. خانه
  2. keyboard_arrow_right
  3. مقالات آموزش تخصصی
  4. keyboard_arrow_right
  5. آشکارساز شعله

آشکارساز شعله

آشکارساز شعله سنسوری است که برای شناسایی و واکنش به حضور شعله یا آتش سوزی طراحی شده است و امکان تشخیص شعله را فراهم می آورد. سیستم اعلان شعله شناسایی شده شامل به صدا درآوردن زنگ هشدار، غیرفعال کردن خط سوخت (مانند پروپان یا خط گاز طبیعی) و فعال کردن…
تعداد نظرات:
0

آشکارساز شعله سنسوری است که برای شناسایی و واکنش به حضور شعله یا آتش سوزی طراحی شده است و امکان تشخیص شعله را فراهم می آورد. سیستم اعلان شعله شناسایی شده شامل به صدا درآوردن زنگ هشدار، غیرفعال کردن خط سوخت (مانند پروپان یا خط گاز طبیعی) و فعال کردن سیستم سرکوب آتش می شود. در کاربردهایی مانند کوره های صنعتی، نقش آنها تأیید صحت عملکرد کوره است. در این موارد آنها هیچ اقدام مستقیمی نسبت به اطلاع اپراتور یا سیستم کنترلی انجام نمی دهند. یک آشکارساز شعله اغلب به دلیل مکانیسم هایی که برای تشخیص شعله از آن استفاده می کند، سریعتر و دقیق تر از دود یا ردیاب گرما نسبت به شعله واکنش نشان می دهد.

آشکارسازهای شعله نوری

ردیاب ماوراء بنفش

ردیاب های ماوراء بنفش (UV) با هدف شناسایی اشعه ماوراء بنفش ساطع شده در لحظه احتراق کار می کنند. این ردیاب ها قادر به شناسایی آتش سوزی و انفجار در عرض 3-4 میلی ثانیه با یک تأخیر زمانی 2-3 ثانیه ای هستند که اغلب برای به حداقل رساندن آلارم های دروغین که توسط منابع UV دیگر مانند رعد و برق، جوش قوس الکتریکی، اشعه و نور خورشید ایجاد می شود، این تاخیر کوتاه در نظر گرفته شده است. آشکارسازهای ماوراء بنفش معمولا با طول موج های کوتاه تر از 300 نانومتر کار می کنند تا اثرات تابش پس زمینه را به حداقل برسانند. باند UV طول موج نیز به راحتی توسط آلودگی های روغنی از بین می رود.

آرایه های  مادون قرمز [ویرایش]

دتکتور شعله

همچنین آشکارسازهای شعله مادون قرمز (IR) (با طول موج 0.7 تا 1.1 میکرومتر)، به عنوان آشکارساز شعله به صورت بصری شناخته می شوند و از فناوری تشخیص شعله با تابش IR در نزدیکی شعله با استفاده از یک دستگاه همراه (شارژر همراه) استفاده می کنند. یک سنسور مادون قرمز می تواند شعله را شناسایی کند، بدون اینکه بخار آب و آب مانع آن شود. سنسورهای پیروالکتریک که در این طول موج کار می کنند می توانند نسبتا ارزان باشند. سنسورهای چند کاناله یا پیکسلی، آرایه ای را در برابر شعله های آتش در باند IR تشکیل می دهند و در بین فناوری های موجود برای تشخیص آتش سوزی قابل اطمینان تر هستند. انتشار نور از آتش، تصویری از شعله را در لحظه خاص تشکیل می دهد. پردازش تصویر دیجیتال نیز می تواند برای تشخیص شعله های آتش از طریق تجزیه و تحلیل فیلم ایجاد شده از تصاویر IR استفاده کند.

مادون قرمز

اشعه های مادون قرمز با پهنای باند 1.1 میکرومتر و بالاتر به عنوان ردیاب شعله مادون قرمز الگوهای خاصی از گازها استفاده می شوند. این کار با استفاده از یک دوربین حرارتی ویژه آتش نشانی (TIC) انجام می شود. البته گاهی هشدارهای دروغین در اثر سایر سطوح گرم و تابش حرارتی پس زمینه در منطقه ممکن است ایجاد شود. وجود آب روی لنزهای ردیاب و قرار گیری در معرض نور مستقیم خورشید دقت عملکرد آشکارسازی را کاهش می دهد. دامنه فرکانس ویژه آن 4.3 تا 4.4 میکرومتر است. این یک فرکانس تشدید گاز CO2 است. در حین سوختن هیدروکربن (به عنوان مثال، سوخت های چوبی یا فسیلی مانند روغن و گاز طبیعی) گرمای زیادی به همراه CO2 آزاد می شود. CO2 گرم در فرکانس رزونانس خود با طول موج 4.3 میکرومتر انرژی زیادی تولید می کند. این باعث می شود انتشار اشعه محسوس باشد و به خوبی قابل تشخیص شود. علاوه بر این، CO2 “سرد” در هوا، نور خورشید و سایر اشعه های  IRرا فیلتر می کند و این باعث می شود سنسور در این فرکانس کور شود. با رعایت فرکانس سوسو زدن آتش (1 تا 20 هرتز) ردیاب نسبت به آلارم های دروغین ناشی از تابش گرما به عنوان مثال ناشی از ماشین آلات داغ حساس تر می شود.

یک نقطه ضعف شدید این است که تقریبا همه اشعه ها توسط بخار آب یا آب قابل جذب هستند. این امر به ویژه برای تشخیص شعله مادون قرمز در طول موج 4.3 تا 4.4 میکرومتر بسیار صادق است. از محدوده طول موج تقریبا 3.5 میکرومتر و بالاتر، جذب اشعه توسط آب یا یخ عملا 100٪ است. این امر باعث می شود تا سنسورهای مادون قرمز برای استفاده در کاربرد های خارج از منزل جهت شناسایی حریق مناسب نباشند. برخی از آشکارسازهای مادون قرمز دارای آزمایش خودکار ردیابی (اتوماتیک) هستند، اما این تست فقط بر بروز آب یا یخ در لنز آشکارساز نظارت می کند.

لینک کوتاه :

[views]

تعداد نظرات:
0

برچسب ها

نظر خود را بگذارید

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

پربازدید ترین ها

جستجو در سایت

آزمون نظام مهندسی

فهرست
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x